Polsko

Počet institucí: 145
  • Warsaw

  The Faculty of Psychology, of which WISP is a part, is the most renowned Faculty of Psychology in Poland. The Faculty’s research projects cover an extensive range of subjects within the field of psychology, and results are regularly published in renowned scientific journals. Our academics are known for the emphasis they place on the development of each student’s individual capabilities...

  • Kraków

  Cracow University of Economics (CUE) je největší ekonomická škola v Polsku a třetí největší univerzita v Krakově, hlavní polské akademické centrum. Univerzita byla první vysokoškolskou institucí v Polsku, která na počátku 90. let zavedla studium angličtiny. Absolventi CUE patří mezi nejúspěšnější v Polsku v oblasti sladění svých znalostí a dovedností s potřebami zaměstnavatele ...

  • Wrocław

  The Wrocław University of Environmental and Life Sciences (UPWr) is one of the best specialist universities in Poland. It conducts training and research in the field of agricultural and natural sciences as well as engineering and technical ones.

  • Warsaw

  The Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw (UKSW) was founded on 3rd September 1999. The University was established on the basis of the former Academy of Catholic Theology (1954-1999). Cardinal Stefan Wyszynski University is a public university with 32 fields of study (at 10 faculties), over 16.000 students, 737 academic teachers and 383 administrative staff.

  • Walcz

  WSZ in Wa?cz has been developing dynamically from the very start and, despite its "young age", has become a leading higher education institution in the region. Our staff members come from renowned universities and colleges from all around Poland. The college is located in two building complexes; a neo-gothic building from the beginning of the 20th century, and former army barracks spread over an area of 4,6586 hectares. The rector's office, other authorities' offices and administrative offices, as well as the computer lab, some lecture rooms and the aula are located in the historic, neo-gothic building. Most of the regular classes and lectures are held in the former army barracks, which have been modernized and adapted for teaching purposes. The class and lecture rooms are of high standard and are equipped with high quality multimedia facilities. As the quality of teaching is a priority at PWSZ in Wa?cz, labs and classes are taught in small groups and with the use of modern techniques.

  • Warsaw

  The Institute of Computer Science of the Polish Academy of Sciences is determined to maintain the high level of research and academic activities for which it is acclaimed both domestically and internationally. It boasts the A categorization of the Ministry of Science and Higher Education of the Republic of Poland. It is also listed as an H+ (the highest classification) institution of higher education in the German Anabin database. The Institute intends to further its international cooperation regarding study programs as well as research projects and joint grants.

  • Wrocław

  Právnická, správní a ekonomická fakulta je jednou z největších v Polsku. Jeho tradice sahá až do pruské právnické školy založené v roce 1811. Na této fakultě učí přes 12 000 studentů 200 vědců a 170 studentů je zapsáno v doktorských programech. Fakulta nabízí mezinárodní výměnné programy a je hrdá na to, že může hostit mezinárodní studenty z Evropy, Ruska, Kazachstánu a afrických zemí. Studenti se mohou stát členy klubů a společností a účastnit se národních a mezinárodních konferencí a sympozií.

  • Warsaw
  • Shanghai
  • Vienna

  Center for International Legal Studies - CILS / Centrum - je neziskovým právním výzkumným, školícím a vzdělávacím institutem, zřízeným a fungujícím jako společnost veřejného zájmu podle rakouského práva. Mezinárodní ředitelství sídlí v rakouském Salcburku od roku 1976. Jeho základním účelem je propagace a šíření znalostí mezi členy mezinárodní právní komunity.

  • Warsaw

  Varšavskou filmovou školu založil v roce 2004 polský filmový režisér, producent a scenárista Maciej Slesicki a jeden z nejpopulárnějších herců v zemi Boguslaw Linda. Akademie je jedinečnou filmovou institucí, jednou ze tří v zemi, která uděluje diplomy BA. Společnost WFS sídlí v hlavním městě Polska a je centrem filmového vzdělávacího centra, které zahrnuje také střední školu, střední školu, odbornou školu, umělecké kino a produkční společnost.

  • Warsaw

  Kozminski University , založená v roce 1993, je soukromá vysoká škola s úplnými akademickými právy. Univerzita získala polské a mezinárodní akreditace a vynikající výsledky v celosvětovém i národním žebříčku vzdělávání, což ukazuje na vysokou kvalitu svých programů a služeb. Vzhledem k těmto kvalitám jsou samy o sobě diplomy KU vyhledávány. Nabídka univerzity zahrnuje různé bakalářské, magisterské, MBA i Ph.D. programy. Všechny tyto nabídky jsou nabízeny také v angličtině.

  • Kraków

  Cracow School of Business at Cracow University of Economics (CSB CUE) has been present on the market of educational services since 1991. School offers MBA studies, postgraduate courses, and it has been providing research consulting and publishing services. CSB CUE is constantly improving its offer, adapting it to the requirements of today's market.