Keystone logo
Latvian Academy of Sport Education

Latvian Academy of Sport Education

Latvian Academy of Sport Education

Úvod

Lotyšská akademie sportovního vzdělávání ( LASE ) je akademická a odborná veřejná vysoká škola a výzkumná instituce, založená 6. září 1921, jednající v souladu se zákonem o vysokém školství, LASE a zákony a předpisy upravujícími činnost. LASE je jedinou sportovní vysokou školou v zemi, která garantuje jednotu studia a vědeckého výzkumu ve vědě o sportu a zdravotní péči ve sportu v souladu s „Lotyšským národním plánem rozvoje 2014-2020“, „Rozvoj vědy, technologií a inovací“ Pokyny 2014–2020, „Strategie inteligentní specializace 2014–2020“, „Pokyny pro rozvoj vzdělávání na období 2014–2020“ a „Pokyny pro sportovní politiku 2014–2020“ pro studenty, aby získali akademické a vědecké tituly, odbornou kvalifikaci a podporovali inovace ve vědě o sportu a zdravotní péče ve sportu. LASE je vědecká instituce, 9. května 2006, zapsán do vědeckých ústavů s No. 172075. LASE zprávách o činnosti se projeví na internetových stránkách lspa.lv Academy: veřejně dostupných výročních zprávách o sebehodnocení. LASE : mezinárodně uznávaná a jedna z předních sportovních univerzit v pobaltských zemích, která vzdělává sportovní a zdravotnické profesionály ve sportu, posiluje akademický, vědecký a finanční potenciál LASE

Mise LASE

Poskytovat mezinárodně uznávané kvalitní studie, rozvíjet inovativní výzkum v oblasti sportovní vědy a zdravotní péče ve sportu, integrovat jej do studijního procesu, který zajišťuje přípravu soutěžních sportovních specialistů, podporuje rozvoj lotyšského státu a společnosti, podporuje technologický pokrok národního hospodářství. Zajistit přínos LASE jako celostátního a mezinárodního významu vzdělávací, vědecké a sportovní univerzity k udržitelnému rozvoji sportu a zdravotní péče ve sportu. Primárním cílem LASE je poskytnout studentům příležitost věnovat se vyššímu akademickému a vyššímu odbornému vzdělávání a přípravě, rozvíjet sportovní vědu a výzkum ve zdravotnictví ve sportu, rozvíjet kulturu pro zachování intelektuálního a fyzického potenciálu nezbytného pro Lotyšskou republiku (LR), podporovat a zajištění harmonického rozvoje národa

90 let historie

Dne 6. září 2011 oslavila Lotyšská akademie sportovního vzdělávání 90. výročí lotyšského vysokoškolského sportovního vzdělávání obecně a jeho založení zvláště. Potřeba zřízení speciální pedagogické instituce vyvstala na jaře 1919, kdy tehdejší pokrokový tisk konstatoval, že tělovýchovné teoretické otázky a formy její organizace vyžadují své vědecké základy. Lotyšské ministerstvo školství tuto nutnost společnosti akceptovalo a 6. září 1921 rozhodl kabinet ministrů o založení Lotyšského institutu tělesné výchovy (LFII). Teoretická výuka studentů byla zahájena v Rize na ulici Nikolaja (nyní: Valdemara) 1 a ve školních tělocvičnách a na stadionech byly organizovány tréninky. Cílem ústavu bylo připravovat učitele tělesné výchovy, vypracovávat teoretické a praktické otázky tělesné výchovy, dozoru nad tělesným rozvojem a tělesnou výchovou v ČR. Prvním vedoucím Institutu byl učitel školy Rumpmuiža Mārtiņš Krūze (Martin Kruze) . Školení institutu trvalo dva roky a zahrnovalo 1400 hodin teoretických a praktických studijních kurzů. V odborné přípravě byl kladen důraz na jejich praktickou výuku, která tvořila 65,3 % objemu studia. V praktické přípravě zase převládala gymnastika a pohybové aktivity, spojené s gymnastikou. Tento důraz byl ovlivněn tím, že v té době se na školách tělocvik nazývalo tělocvik, ale učitelé - učitelé tělocviku. Dne 3. listopadu 1922 byl studijní plán realizovaný v ústavu přezkoumán s podmínkou, že na konci studia budou studenti skládat zkoušku z každého z 21 studijních předmětů. 15. listopadu 1922 byl vedoucím ústavu lékař Dr. Jēkabs Dille.

V roce 1923 stanovila Pedagogická komise požadavky a obsah zkoušek a schválila dokument, který tehdejší absolventi obdrželi. Požadavky na první závěrečnou zkoušku byly podobné dnešním požadavkům a jednou z hlavních částí bylo vedení výuky pro děti školního věku a obhajoba zvolené manažerské činnosti. První závěrečné zkoušky se konaly od 23. července do 27. července 1923 a 8. srpna téhož roku Rada LFII, jednající v souladu s rozhodnutím vlády ze dne 6. září 1921, rozhodla o udělení či neudělení promoce. Diplom, udělení či neudělení práv k práci učitele. LFII ukončila svou činnost v roce 1925 a za 5 let svého života (1921-1925) bylo připraveno a atestováno 79 učitelů tělocviku (tělesné výchovy). Vzhledem k důležitosti tělesné výchovy a potřebě mít na školách učitele tělesné výchovy byl 2. října 1926 v rámci Lotyšské lidové univerzity otevřen Institut tělesné výchovy (LTU FAI). Na základě činnosti organizace LTU FAI byl využit obecný charakter studia a požadavky bývalého ústavu. Ústav pracoval podle plánů a programů schválených MŠMT, délka studia byla 3 roky. Vedoucím LTU FAI byl jmenován Voldemārs Cekuls, inspektor tělesné výchovy ministerstva školství. Za dobu své existence (1929-1940) připravila LTU FAI 189 specialistů tělesné výchovy, z nichž 179 obdrželo Diplom potvrzující absolvování ústavu, ale 10 – o absolvování výuky jako posluchači. LTU FAI ukončila svou činnost v roce 1940 a její vedoucí Voldemārs Cekuls byl deportován z Lotyšska 14. června 1941. V období 1921 až 1940 ústav absolvovalo 267 učitelů tělesné výchovy.

Lotyšský státní ústav tělesné kultury (LVFKI) zahájil svou činnost 1. ledna 1946 rozhodnutím Rady lidových komisařů LSSR. Praktické studium v LVFKI začalo v lednu 1946 v Rize na bulváru Aspazija 6 (tehdy Padomju), kde nebyly žádné speciální místnosti a pro studia bylo nutné pronajímat prostory. Situace se mírně zlepšila 21. října 1946, kdy byly přiděleny další prostory v ulici Kaļķu 3. Naproti tomu v roce 1951 ústav získal prostory na 10 Kalpaks (tehdy Komunāru) Boulevard a 4 Vēstures Street. Ke zlepšení infrastruktury došlo v roce 1959, kdy byl v ulici Brīvības (tehdy Lenina) 333 postaven studijní a sportovní areál LVFKI. Nedílnou stavební součástí Vysoké školy sportu vždy byl Sportovní klub (SKIF), který byl založen 4. října 1946 a po celá léta své existence byli jeho zaměstnanci organizátory studentských a lektorských sportovních aktivit. Naši studenti vždy dosahovali značných úspěchů na mezinárodní úrovni, účastnili se a reprezentovali Lotyšsko a univerzitu ve světových a evropských soutěžích a také v různých studentských soutěžích. V roce 1959 byla postavena 6patrová studijní budova. Prestižní kvalifikace, získaná na univerzitě, as tím spojený nárůst počtu studentů byly důvodem k výstavbě další budovy pro studium a sport v roce 1982 a v roce 1986 - Athletic Arena. V roce 1989 získali studenti ústavu další posluchárny a kanceláře. V roce 1994 byly u stadionu otevřeny prostory vědecké laboratoře a střelnice.

Za dobu své existence do roku 1992 LVFKI připravilo 5522 odborníků s vysokoškolským vzděláním a 151 - se speciálním středním vzděláním. Dne 5. listopadu 1991 Ministerstvo školství Lotyšské republiky nařízením č. 459 uvádí, že v budoucnu, aby lépe odrážel status a profil vysoké školy, bude její název znít Lotyšská akademie sportovního vzdělávání ( LASE ) . První stanovy Akademie byly schváleny Nejvyšší radou Lotyšské republiky dne 10. března 1992. K plnění úkolů stanovených pro Lotyšskou akademii sportovního vzdělávání pracovala v Akademii pedagogická fakulta a v období 1983 až 1991 také fakultě trenérů. Počet studentů Akademie se oproti roku 1946 několikanásobně zvýšil: ze 2 studijních skupin v roce 1946 na 27 skupin na začátku studijního roku 2011/2012.

  • Počet pedagogických pracovníků se rovněž kvantitativně a kvalitativně zvýšil: 3
  • V akademickém roce 1946/1947 tam pracovalo 8 členů akademických pracovníků, z toho 1 profesor, 16 asistentů, 7 docentů, 14 lektorů a asistentů;
  • v akademickém roce 2011/2012 bylo na akademii poskytováno 78 členů akademických pracovníků, z toho 18 profesorů, 15 docentů, 22 asistentů, 14 lektorů, 9 asistentů, z toho 42 členů akademických pracovníků s vědeckou hodností .

Všichni studenti Akademie a úspěšní absolventi absolvovali vysokoškolské vzdělání a byli vyškoleni k práci s velmi odlišnými kvalifikacemi relevantními pro danou dobu, jako jsou:

  • Učitelé sportu (tělesné výchovy);
  • Učitelé biologie;
  • Učitelé společenských věd (zdravotní výchova);
  • Učitelé anatomie a fyziologie;
  • Učitelé vojenského výcviku;
  • Sportovní trenéři;
  • Učitelé tělesné kultury (vzdělávání);
  • Vedoucí pracovníci v oblasti vzdělávání a sportu;
  • Manažery aktivního cestovního ruchu;
  • Fyzioterapeuti;
  • Maséry.

LASE je jedinou vysokoškolskou institucí v lotyštině, která koordinuje a provádí výzkum v oblasti sportu a také vychovává specialisty na sportovní vědu. Vědecká činnost se dosud vyvíjela především na katedrách Akademie, nyní však vzniká několik vědecko-výzkumných ústavů s vlastními laboratořemi, např. Ústav sportovní vědy, Ústav rekreace a životního prostředí, Ústav rozvoje vzdělávání učitelů, Ústav pohybu. Ergonomie. Již mnoho let je tradicí každoroční fakultní a studentská vědecká konference, v jejímž rámci jsou schvalovány lektorské a studentské výzkumy. Logickým výsledkem těchto konferencí je každoroční vydání vědeckých článků LASE Sport pro téměř každého LASE je nedílnou součástí života. Aktivní životní styl studentů určuje kvalitu jejich života i profesní připravenost. Dalším cílem Lotyšské akademie sportovního vzdělávání je poskytovat mezinárodně uznávané vysoce kvalitní studium, rozvíjet inovativní výzkum v oblasti sportovní vědy a integrovat jej do studijního procesu, který zajišťuje přípravu kompetentních a soutěživých specialistů na různé sporty pro lotyšské a mezinárodní trh práce.

Místa

  • Riga

    Brivibas gatve 333, , LV-1006, Riga

    Otázky